Eksperimentas: galvos fizioterapija, pavadinimu „Cefaly“, pašalino skausmus PDF Spausdinti El. paštas

Kartą kolegė manęs netikėtai paklausė: „Ar tau dažnai skauda galvą?“ Kiek nustebau dėl netikėto jautrumo ir pradėjau guostis, kad skausmą jaučiu dažnai, beveik kasdien, ypač po įtemptos darbo dienos. Ji pasiūlė išmėginti naują Belgijoje pagamintą medicininį modernų prietaisą – „Cefaly“. Sutikau.

.

Gydo be vaistų

Tiesą sakant, sutikau ne itin entuziastingai. Būsiu atvira – mane kiek nugąsdino įmantrus šio prietaiso veikimas, apie kurį pasakojo kolegė: elektrodais impulsai perduodami tiesiai į smegenis. Tačiau „įlindusi“ į www.cefaly.lt puslapį ir pasiskaičiusi išmintingų žmonių atsiliepimų, pasiryžau išmėginti naujovę ant savo galvos.

Tame puslapyje, pasitelkiant vaizdo medžiagą, aiškinama, kad šis prietaisas generuoja impulsus tiksliai viršutinės trišakio nervo šakos srityje (jis yra atsakingas už galvos skausmus), taip užblokuodamas skausmo plitimą. Per elektrodą „Cefaly“ perduoda trišakiam nervui pritaikytus ir labai specifiškus elektrinius impulsus. Tokiu būdu išvengiama migrenos priepuolių, netgi ženkliai sumažinamas vaistų vartojimas.

Veikia dviem būdais

Pirmą kartą prietaisą „Cefaly“ išmėginau sėdėdama kavinėje. Jaučiausi būdama tartum ne iš šio pasaulio – ir ne tik todėl, kad ant galvos buvo keistas lankas, bet visų pirma dėl pojūčių. Jei kas pasakys, kad teigiamam efektui įtakos turi įsitikinimas – iš karto tai paneigsiu. Kaip turbūt daugelis mūsų tautiečių, į nepažįstamą daiktą, taisomą ant mano galvos, žiūrėjau priešiškai.

Dar turiu paaiškinti, kad prieš naudodama „Cefaly“ išsiaiškinau, kad jis veikia pagrindiniais dviem būdais – skatindamas endorfinų gamybą ir per TENS, arba “vartų kontrolės”, mechanizmą. Pirmuoju atveju „Cefaly“ programai stimuliuojant endorfinines trišakio nervo skaidulas suintensyvėja endorfinų gamyba. Endorfinai – tai nervų sistemos hormonai, lemiantys geros savijautos pojūtį. Padidėjus endorfinų koncentracijai, pakinta migrenos ir kitų galvos skausmų jaudrumo slenkstis, todėl skausmo epizodų ženkliai sumažėja.

TENS, arba “vartų kontrolės”, mechanizmas generuoja aukšto dažnio impulsus, kurie stimuliuoja taktilines trišakio nervo skaidulas ir taip iš dalies užblokuoja skausmo impulsų plitimą į centrinę nervų sistemą. „Cefaly“ padidina taktilinę (jutiminę) impulsaciją iki tokio lygmens, kad nebelieka “vietos” skausmo impulsams.

Ar jums aišku? Jei neturite mediko išsilavinimo, kaip ir aš, tikriausiai nelabai, bet man pakako savo draugei pasakyti, kad šiuo metu (kai norėjau pirmą kartą išmėginti prietaisą) man galvos neskauda, ir ji, jau turėjusi konsultacijų su specialistais, man nustatė lengviausią – endorfinų relaksacijos – programą.

Kakta jutau bangas

Vos prietaisui pradėjus veikti patyriau visą potyrių gamą. Draugė vis klausė, kaip jaučiuosi, o aš tik norėjau tylėti ir suvokti neįprastus pojūčius. Sakyčiau, tai netgi savitas atsipalaidavimo būdas. Pirmiausia lengvos bangelės, tartum švelnus pakutenimas, keliskart perbėgo man išilgai per kaktą – nuo kairės pusės dešinės link. Paskui banga pradėjo plisti nuo centrinės kaktos dalies viršun ir aukštyn vienu metu. Skausmo ar nepatogumo nejutau, tik tuos banguojančius potyrius.

Nusprendusi, kad „Cefaly“ nėra jau toks nemalonus daiktas, kaip pasirodė iš pirmo žvilgsnio, o gal net priešingai, pasiėmiau jį į namus dviem savaitėms išmėginti.

Visų pirma turiu prisipažinti – nesergu migrena, bet nemigreniniai galvos skausmai kartkartėmis mane pakankina. Sutapimas, ar ne, bet per tas dvi savaites jie manęs neaplankė nė karto!

Geriausia – prieš miegą

Tačiau padariau savas išvadas. „Cefaly“, bent jau man, geriau naudoti vakare. Nes palaikius jį ant kaktos ir toms malonioms bangelėms „praskanavus“ galvą apimdavo mieguistumas. Beje, gan stiprus, todėl „Cefaly“ labai rekomenduočiau tiems, kuriuos kankina nemiga.

Neįprastą aparatą išmėgino ir mano trylikametė dukra, irgi dažnai besiskundžianti galvos skausmais. Tiesą sakant, ją sutrikdė tos galvą persmelkiančios bangos ir juntamas spaudimas. Gal ji per jauna tokiam aparatui? O nusiėmusi „Cefaly“ pasakė, kad labai įsinorėjo miego. Mano paauglė užmigo vidury dienos!


Taigi pati naudojau „Cefaly“ kas vakarą. Kelis kartus, viešėdama svečiuose, jo neužsidėjau, bet galvos skausmai neatsinaujino.

Galvos nebeskauda

Įdomu, bet vėliau užsidėjus „Cefaly“ pojūčiai skyrėsi nuo patirtų pirmąjį kartą. Prasidėdavo lengvu “skruzdėlyčių bėgiojimu” kaktoje virš antakių srities. Pojūtis intensyvėdavo ir paskui plėsdavosi į kaktos viršų.

Įjungus profilaktinę „Cefaly“ programą yra tekę ir dirbti kompiuteriu, ir kalbėti telefonu, nors, kaip minėjau, paskui prietaisą dėdavausi tik prieš miegą.

Fizioterapija galvai

Klaipėdos universitetinės ligoninės Išsėtinės sklerozės centro vadovė gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė man paaiškino, kad „Cefaly“ veikimą paprastais žodžiais būtų galima paaiškinti kaip fizikiniais dėsniais pagrįstą fizioterapijos procedūrą. „Jį tinka taikyti esant bet kokiems neorganinės kilmės skausmams: migreniniams, kraujagyslinio tipo lėtiniams, įtampos. Tačiau netinka, pavyzdžiui, jei galvoje yra auglys ar insulto atveju, nes tokiu atveju skausmas yra tik simptomas, – aiškino daktarė. – Amžius naudoti „Cefaly“ nėra ribojamas, kadangi šį gydymo būdą, kaip jau sakiau, galima vadinti fizioterapija. Ir tai net nėra vaistas. Vis dėlto lėtiniais galvos skausmais dažniausiai skundžiasi jauni ir vidutinio amžiaus žmonės. Vyresniame amžiuje dažnai kinta arterinis kraujospūdis, tad jį nuolat reikia sekti“.

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad atsižvelgiant į paciento nusiskundimus parenkama viena iš trijų „Cefaly“ programų. „Todėl visų pirma reikia kreiptis į gydytoją neurologą, kad jis nustatytų galvos skausmų kilmę ir pobūdį“, – pabrėžė.

Vienai savo pacientei gydytoja irgi rekomendavo išmėginti „Cefaly“: „Ją kamuoja migreniniai skausmai, susiję su ciklu, kartą per mėnesį. Pirmą kartą prietaisą ji panaudojo prieš laikotarpį, kai paprastai ją ištinka galvos skausmai. Jų nebuvo. Taip pat – ir kitą mėnesį. Kadangi tai dar per trumpas laiko tarpas, kad galėčiau teigti, jog tikrai padėjo būtent „Cefaly“, o skausmai jai pasitaiko labai retai, pasiūliau prietaisą išmėginti bent penkis mėnesius“.

L. Malcienės teigimu, yra pastebėta, kad iš šimto žmonių, kuriuos kamuoja galvos skausmai, tik 5 proc. būna nustatytos rimtos ligos, kaip, pavyzdžiui, auglys. Tačiau dar kartą pabrėžė, kad vis dėlto nedera rizikuoti savo galva ir visų pirma išsitirti sveikatą pas specialistus, o tada parinkti gydymo metodą.

Tablečių nebereikia

Dvi savaites naudojant „Cefaly“ man (straipsnio autorei) nė karto neskaudėjo galvos, nors iki tol tokie skausmai užklupdavo bent kelis kartus per savaitę. Jie nepasikartojo iki šiol, nors „Cefaly“ nebenaudoju.Praėjo jau mėnuo. Ir jokių tablečių.

Ligita Sinušienė

Nuoroda į originalų straipsnį naujienų portale „Vakarų Lietuvos Medicina“ čia.

AddThis Social Bookmark Button